12 kwietnia 2015

Niedzielny Poradnik #1: Jak zamówić wyjątkową kartkę okolicznościową?

Witajcie!

Dziś rozpoczynam serię artykułów tematycznych, które będą się pojawiać w każdą niedzielę - aż do wyczerpania tematów ;-) Seria będzie mieć postać swoistego poradnika, który - mam nadzieję - ułatwi zamawianie prac moim obecnym oraz przyszłym Klientom.

Podjęcie decyzji o tym, że chcemy zamówić ręcznie robioną kartkę, to tak naprawdę dopiero początek. W związku z tym, że rękodzieło daje nam ogrom możliwości, warto wybrać taką kartkę, która będzie w pełni dopasowana do odbiorcy. Ja, zawsze przed przystąpieniem do realizacji zamówienia, staram się uzyskać jak najwięcej informacji o osobie, która otrzyma kartkę.

Przygotowując sobie wcześniej odpowiedzi na kilka prostych pytań, ułatwisz sprawę nie tylko mnie, ale także samemu/samej sobie! :) Podanie konkretnych informacji przy składaniu zamówienia przyspieszy realizację zlecenia oraz pozwoli mi na szybszą i dokładniejszą wycenę. Oto pytania, na które powinieneś/powinnaś znać odpowiedzi, zamawiając u mnie ręcznie robioną kartkę okolicznościową (lub album, ramkę, notes etc.):

1. Na jaką okazję ma być przygotowana kartka?

2. W jakim stylu ma być wykonana (tu warto zastanowić się, czy osoba, dla której ma być przeznaczona kartka, posiada naturę romantyczną, a może jest wiecznie zakręconą i roztrzepaną artystyczną duszą, albo osobą, ponad wszystko miłującą klasykę i tradycję...?). Klienci często nie wiedzą, czym różnią się między sobą poszczególne style, zatem tu przedstawiam małą ściągę :-)

Przykład nr 1: kartka w stylu vintage, czyli postarzana, w starodawnym klimacie

Przykład nr 2: kartka elegancka, minimalistyczna, bez darcia, chlapań i tuszowania

Przykład nr 3: kartka radosna, nietypowa, odbiegająca od standardów

Przykład nr 4: kartka klasyczna -  pojawiają się typowe dla okazji motywy i koloru


Przykład nr 5: kartka dziecięca - typowa kartka dla dzieci, pastelowe kolory, dużo barw
Przykład nr 6: kartka męska, bez kwiatów, w ciemniejszej kolorystyce, z "męskimi" dodatkami

Przykład nr 7: romantyczna kartka, bardzo kobieca


3. Kim jest osoba, która otrzyma kartkę (ten punkt jest szczególnie ważny, jeśli chcecie, aby kartka nawiązywała motywami do osoby obdarowanej): kim jest z zawodu, albo jakie są jej największe pasje. Można stworzyć kartkę dla pasjonata żeglarstwa, miłośnika gry w karty, krawcowej, fotografa itp. A oto kilka przykładów takich prac:
Komplet dla miłośnika gier karcianych
Kartka dla żeglarza
Kartka dla Pani, lubiącej jeździć na rowerze
4. Czy kartka ma mieć tradycyjną formę, czy bardziej wymyślną? W rękodziele kartka nie zawsze oznacza prostokąt ;-) Można wybrać którąś z form tradycyjnych:

Kartka w formacie tradycyjnym, jak pocztówka. Może być w pionie lub poziomie, otwierana jak książka, lub z dołu
Kartka w formacie DL, czyli podłużna, w pionie lub poziomie

Kartka kwadratowa, otwierana jak książka lub od dołu
Oprócz tradycyjnych form, można zdecydować się na coś extra:

Easel card - czyli kartka-stojaczek (po złożeniu jest płaska, jak tradycyjna kartka)
Kartka-parawanik z dodatkową harmonijką w środku
Kartka w nietypowym kształcie - półokrągła, okrągła, nawiasowa i inne
5. Czy kartka będzie podarowana osobiście, czy wysłana pocztą, czy będzie dawana w kopercie, czy w ozdobnym pudełku? Te informacje są dla mnie bardzo istotne, ponieważ duże, wypukłe ozdoby mogę zamieścić tylko na kartce, do której w komplecie jest pudełko, w zwykłej kopercie robią się wtedy brzydkie wypukłości, a kartka narażona jest na uszkodzenie.

6. Na kiedy potrzebna jest kartka? Jeśli potrzebujesz jej "na już", raczej odpadają skomplikowane formy, ręczne przeszycia, czy inne bardzo pracochłonne rzeczy.

7. Jakie kolory lubi obdarowywany, a jakich nie lubi? Obie te kwestie są bardzo ważne, są ludzie, którzy lubią wszystkie kolory, ale jeśli ktoś kocha różowy, a nienawidzi niebieskiego, to wolę o tym wiedzieć ;-)

8. Czy na pierwszej stronie ma się znaleźć personalizacja? Rękodzieło daje taką możliwość! Daj znać, jeśli chcesz, by na froncie kartki pojawiło się imię obdarowywanego, data uroczystości, a może powinno się tam znaleźć zdjęcie tej osoby? :)

9. Czy życzenia będą drukowane i wklejanie, czy wpisywane ręcznie? Ta informacja pozwala mi na odpowiednie przygotowanie środka kartki. Jeśli życzenia będą wpisywane ręcznie, przygotowuję w środku ramkę do wpisania tych życzeń, jeśli drukowane, to proszę o przesłanie tekstu i sama wkomponuję go w kartkę. UWAGA: na życzenie, za dodatkową opłatą, wymyślam spersonalizowane życzenia w formie wierszyka, wtedy koniecznie muszę uzyskać szczegółowe odpowiedzi na pytania z punktów 1 i 3 :-)

10. Jaki budżet przeznaczamy na kartkę? Zwykle przyjmuję trzy progi cenowe, w których cena rękodzieła uzależniona jest od formy, ilości ozdób i czasu wykonania. Jeśli jednak zamówienie jest extra, ponad standard, wspólnie określamy budżet, w jakim powinnam się zmieścić.

Wszystkie powyższe informacje ułatwią mi przygotowanie takiej kartki, z jakiej zadowolony będzie zarówno zamawiający, jak i obdarowany. Lubię wiedzieć, dla kogo dana praca ma być zrobiona i w pełni wykorzystać możliwości indywidualizacji upominków, jakie daje nam rękodzieło.

Skoro już wiecie, jak zamówić wyjątkową kartkę okolicznościową, zachęcam do kontaktu mailowego i składania zamówień :-) Piszcie na: katarzynagrudnik@gmail.com

Pozdrawiam i życzę słonecznej niedzieli oraz udanego startu w nowy tydzień!

Kasia


2 komentarze:

  1. Świetny poradnik. :)
    Fajnie jest poczytać jak Ty zabierasz się do pracy i powiem Ci, że ja podobnie zbieram informację zanim skleję coś dla kogoś.
    Z przyjemnością poczytam kolejne wpisy .:)

    OdpowiedzUsuń
  2. super poradnik :) powiem szczerze, ze ja nigdy nei pytalam klientow w jakims stylu chcieliby karteczkę.. ale chyba przygotuję sobię taką własnie listę ze zdjeciami swoich prac i będę przedstawiała na wstępie. bo przeciez nie każdemu moze sie spodobac darcie szarpanie i tuszowanie.. a noz widelec uslysze kiedys reklamacje bo kartka podarta i brudna :P

    OdpowiedzUsuń