24 maja 2015

Niedzielny Poradnik #6: Nietypowe formy kartek okolicznościowych

Witajcie w kolejnym Niedzielnym Poradniku!

Wszystkie wcześniejsze "odcinki" znajdziecie TUTAJ.

A dziś będzie o różnych, niestandardowych formach kartek :-) Bo chyba wiecie, że poza "zwykłą" kartką, możecie u mnie zamawiać różne inne cuda? :) Ale uświadomiłam sobie ostatnio, że przecież osoba, która nie "siedzi" w scrapbookingu, nie ma obowiązku wiedzieć, co to jest easel card, albo exploding box. Nie chcę zmuszać moich Klientów do przeszukiwania informacji w necie, dlatego postanowiłam stworzyć zestawienie takich nietypowych form kartkowych, które również wykonuję. Gotowi? :))

1. Exploding box - czyli eksplodujące pudełko.

Kartka ma postać pudełka, najczęściej o wymiarach 10x10x10 cm, ale nie jest to regułą, ponieważ może być mniejsze, albo mieć kształt prostokątny. Nie wykonuje się raczej boxów większych niż "10", wynika to w dużej mierze z rozmiarów papierów scrapowych, poza tym, zagospodarowanie większej przestrzeni na 5 wewnętrznych ścianach mogłoby być dość kłopotliwe ;-)

Forma tej kartki jest bardzo efektowna, ponieważ, gdy z pudełka zdejmiemy wieczko, jego ścianki rozkładają się na 4 strony świata :D ukazując pięknie ozdobione wnętrze. Samo wieczko pudełka oraz zewnętrzne ścianki mogą być albo jedynie oklejone ozdobnymi papierami (i ewentualnie delikatnie ozdobione), albo bogato udekorowane. 

W środku jest wystarczająco dużo miejsca, by ulokować figurkę tortu, młodej pary, dziecięcą kołyskę itp., albo zamontować rulonik na prezent pieniężny. Na ściankach bez trudu zmieszczą się życzenia, nawet, jeśli tekstu jest dość dużo. Można też porobić kieszonki tematyczne i do każdej włożyć pieniądze, np. na ślub można podarować pudełeczko z kieszonkami "na podróż poślubną", "na wózek dla pierworodnego", "na nowy dom" i "na nową brykę", właściwie to, co zostanie zamieszczone w exploding boxie, zależy tylko od naszej wyobraźni i pomysłowości. 

Exploding box może też stanowić świetne połączenie kartki i albumu, albo kartki i opakowania na niewielki prezent. W środku można zamontować pudełeczko z biżuterią, do kieszonek można powkładać bony upominkowe... Możliwości jest całe mnóstwo!

Zalety exploding boxa:
- zaskakująca forma, która na pewno zwróci uwagę
- możliwość załączenia prezentu
- elegancki sposób wręczenia gotówki w prezencie
- dużo miejsca na życzenia, zdjęcia itd.


2. Easel card - czyli kartka-stojaczek, kartka sztalugowa

Pozornie przypomina tradycyjną kartkę, ma jednak ten niewątpliwy plus, że można ją odpowiednio złożyć i postawić na półce, by dłużej cieszyła oczy obdarowanej osoby :) Wierzch kartki jest zdobiony tradycyjnie, natomiast w środku, w połowie wewnętrznej strony, montowany jest jakiś wypukły element (jakaś etykietka z tekstem, przyklejona na kosteczkach 3d, duży, ozdobny ćwiek, ozdobna tekturka), o który można oprzeć "okładkę". Taka kartka jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią sobie kartkę z życzeniami postawić na jakiś czas na widoku :) Jeśli zdecydujemy się na zamieszczenie na froncie kartki zdjęcia, easel card pełni jednocześnie rolę kartki okolicznościowej i ramki foto :-)

Zalety easel-card:
- praktyczna forma, ułatwiająca ekspozycję kartki
- mieści się w standardowej kopercie
- sporo miejsca na wpisanie życzeń, a jednocześnie życzenia nie są widoczne dla ogółu
- możliwość wykorzystania kartki w formie ramki na zdjęcie


3. Parawanik

Kartka-parawanik na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od tradycyjnej kartki. Różnicę zauważamy dopiero po otwarciu. Oprócz 4 podstawowych stron (okładka, 2 strony wnętrza i tył kartki), mamy do dyspozycji jeszcze 4 mniejsze strony, wchodzące w skład parawanu. Taka kartka pozwala na zamieszczenie dodatkowych życzeń, cytatów, zdjęć, obrazków, czy motywów. Jest świetna np. na rocznicę ślubu, albo na ślub. Można zrobić kieszonkę/kieszonki na prezent pieniężny, lub w dowolny sposób zagospodarować dodatkową przestrzeń. Kartka świetnie prezentuje się, postawiona na półce.

Zalety parawanika:
- zyskujemy dodatkową przestrzeń na życzenia i/lub dekoracje
- urozmaicamy podstawową formę kartki, wprowadzając element zaskoczenia
- można zastosować jako połączenie kartki z życzeniami i ramki na zdjęcia


4. Kopertówka

Bardzo oryginalna forma wręczenia życzeń i/lub prezentu pieniężnego, albo bonu upominkowego. Kopertówka to kartka, wykonana z jednego dwustronnego arkusza papieru scrapbookingowego o średniej gramaturze, złożona i sklejona w taki sposób, że wygląda jak koperta. W środek można wsunąć ozdobiony kartonik, przeznaczony na wpisanie życzeń, albo wsunąć upominek.

Istnieje też druga forma tej kartki, której nie składa się jak kopertę, a w której tworzy się specjalną klapkę oraz kieszonkę. Ta wersja również prezentuje się bardzo efektownie.

Zalety kopertówki:
- elegancki sposób na wręczenie pieniędzy lub bonu upominkowego
- nietypowa forma kartki, która na pewno zostanie zauważona
- cena porównywalna do ceny tradycyjnej kartki ręcznie robionej
Mam nadzieję, że niniejszy tekst nieco przybliżył Wam różne formy kartek, stosowane w scrapbookingu i że teraz chętniej będziecie odchodzić od tradycji, w kierunku czegoś nowego i zaskakującego :) Oczywiście, istnieje jeszcze wiele odmian ręcznie robionych kartek, nie wszystkie miałam okazję przygotowywać, ale jeśli tylko zbierze się odpowiednia ilość przykładów na inne formy papierowego rękodzieła, utworzę drugą część tego przewodnika :-)

Pozdrawiam serdecznie,
Kasia

4 komentarze:

  1. Bardzo lubię czytać te Niedzielne Poradniki :) Kartka sztalugowa jest moja ulubioną formą :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, bardzo mnie to cieszy - ja lubię je pisać ;-) a jeszcze bardziej lubię, gdy okazują się przydatne :) Ja z wymienionych najbardziej lubię parawanik i exploding box, ale tak naprawdę każda z tych form ma w sobie coś fajnego :)

      Usuń