7 czerwca 2015

Niedzielny Poradnik #7: ile kosztuje ręcznie robiony album?

Witajcie w kolejnym Niedzielnym Poradniku! 

Dziś pochylimy się nad problemem wyceny ręcznie robionych albumów. Bardzo często Klienci proszą mnie o podanie cennika. Cóż...nie stworzyłam póki co cennika moich prac, z jednego, prostego względu - każdy album jest inny i trudno ustalić dla moich prac jedną, konkretną cenę. Z kartkami sprawa wygląda zupełnie inaczej - wszystkie mają jeden z popularnych formatów i mogę użyć mało lub więcej ozdób. Ustaliłam 3 podstawowe ceny kartek zwykłych oraz cenę do każdego rodzaju kartek nietypowych i taki system się sprawdza. A dlaczego w przypadku albumów byłby to niewypał?

1. Ty podajesz cenę, ja proponuję rozwiązanie.

Ręcznie robiony album to bardzo często pomysł na prezent ślubny, czy na urodziny przyjaciółki. Zwykle, jeśli chodzi o prezenty, mamy jasno sprecyzowany budżet, jaki chcemy przeznaczyć na upominek. Nie chcę utrudniać Wam realizacji planów prezentowych ;-) Nie chcę, żeby było tak, że ktoś może na album przeznaczyć 80 zł, a ja powiem, że nic z tego, bo albumy robię np. za 120 zł... W związku z tym umożliwiam moim Klientom dostosowanie ceny albumu do posiadanego budżetu: oczywiście w granicach rozsądku. Jeśli Klient poda mniejszą kwotę (50-80 zł), proponuję album o mniejszych wymiarach, albo większy, ale za to z mniejszą ilością kart. Jeśli cena albumu może być wyższa, sugeruję bardziej skomplikowane formy, z większą liczbą kart, lub z dodatkowymi kieszonkami i skrytkami na zdjęcia. A jeśli komuś zależy na naprawdę wyjątkowym, ręcznie robionym albumie, a właściwie bardziej na kronice rodzinnej - bo w tym przypadku najczęściej są to albumy, zawierające zdjęcia z 20, czy 30 lat - sugeruję wykonanie projektu na bazie typu exclusive i/lub zrobienie do kompletu pudełka na przechowywanie albumu. Tak naprawdę od 50 zł wzwyż zawsze da się coś wykombinować :-)

2. Ja przedstawiam cenę, Ty próbujesz się targować.

Choć w przypadku rękodzieła, targowanie się jest naprawdę bardzo niemile widziane, wciąż zdarzają się Klienci, którzy za wszelką cenę chcą obniżyć koszt zakupu albumu. W takiej sytuacji staram się postąpić tak, by i wilk był syty, i owca cała. Jeśli np. mówię, że taki a taki album kosztuje 120 zł, a ktoś mi mówi, że ma tylko 100 zł, proponuję jedno z trzech rozwiązań:

a) mniejszą liczbę stron
b) mniejszy rozmiar albumu
c) mniejszą ilość dodatków

Zdarzały się osoby, którym wystarczyła bogato zdobiona, personalizowana okładka oraz wewnętrzne strony, oklejone ozdobnym papierem. Wiadomo, że taki album będzie kosztować mniej, niż wersja ze skomplikowanymi zdobieniami na każdej stronie wewnętrznej. Odgórnie narzucona cena albumu może spowodować, że Klient się zniechęci, bo ma w głowie projekt skromnego albumu, a ja podam cenę normalnej, zdobionej wersji ;-)

3. Cena regularna a pomysły "z sufitu".

Wyobraźmy sobie sytuację, w której album o wymiarach 20x20 cm z 10 kartami wewnętrznymi, kosztuje 150 zł. Taką cenę podaję Klientowi, a następnie dowiaduję się, że strony mają być oklejone papierami z motywami zwierzęcymi, powinny być tam też tekturki i naklejki, przedstawiające dzikie zwierzęta, a na ostatniej stronie ma być metalowa miniaturka strzelby myśliwskiej :P Takie nietypowe zamówienia, albumy stworzone pod konkretną pasję, czy zawód obdarowywanej osoby, zawsze będą nieco droższe od albumów tradycyjnych. Dlaczego? Dlatego, że nie posiadam takich wymyślnych materiałów i stworzenie nietypowego albumu wymaga ode mnie wyszukania w sklepach odpowiednich produktów i zamówienia ich. Wiąże się to nie tylko z koniecznością zakupu materiałów, ale także z kosztami wysyłki, a niestety, nie zawsze można wszystko zdobyć w jednym sklepie. Przy tego typu zamówieniach zwykle ustalam z Klientem, czego chciałabym użyć i przedstawiam listę zakupów, podając linki do sklepów oraz ceny, wraz z kosztami wysyłki. Dopiero po akceptacji listy przez Klienta wyceniam zamówienie, uwzględniając w tym koszty zakupów. A zamówienie w sklepie składam dopiero po opłaceniu albumu przez Klienta, żebym przypadkiem nie została na lodzie, z dzikimi zwierzętami, albo motywami baśniowymi, które ciężko będzie mi wykorzystać w innych projektach.

Teraz już wiecie, dlaczego nie podaję ogólnego cennika albumów, które wykonuję. Zawsze staram się sprostać oczekiwaniom Zamawiających, jednocześnie nie dokładając do interesu ;-) Jeśli interesuje Cię ręcznie robiony album na dowolną okazję i w dowolnym stylu, skontaktuj się ze mną mailowo - ustalimy szczegóły i podam Ci cenę ewentualnego zamówienia :-)

Pozdrawiam i życzę dobrego dnia,
Kasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz